KURU KAYISI 

Yüksek oranda magnezyum içerdiğinden, kan basıncını doğal olarak dengeler ve yüksek tansiyonu düşürür. A vitamini kaynağı olduğundan, görme gücünü artırır ve göz hastalıklarının oluşumunu engeller. Aynı nedenle, cilt sorunlarına da iyi gelir.

KURU ÜZÜM 

Bağışıklık sistemini güçlendirir.Sindirim sistemini çalıştırmaya yardımcı olur.Kolesterol seviyesini düzenler.Romatizmal hastalıkları engeller.Yorgunluk ve depresyonun önüne geçer, enerji verir.Uzun süre tokluk hissi sağlar.Kuru üzüm kemiklerin güçlenmesini sağlar.Mide rahatsızlıklarına iyi gelir.Anemi tedavilerinde takviye olarak tavsiye edilir.İçeriğindeki boron minerali sayesinde kalsiyum emilimini kolaylaştırır ve kemik sağlığını güçlendirir.

KURU DUT

Diş eti rahatsızlıklarına faydalıdır.Kemik gelişimini destekler.Kansızlığı önler.Kanı temizler.Kanın pıhtılaşmasını engeller.Egzama tedavilerinde kullanılır. Göz sağlığı için birebirdir.Saç dökülmelerine karşı kullanılır.Vücuda güç ve enerji verir ve iştah arttır.

KURU İNCİR

Vücudun farklı sistemlerinden geçişini kolaylaştıran ve LDL kolesterol moleküllerinin emilmesine ve vücuttan atılmasına yardımcı olan çözünür lif olan pektin de dahil olmak üzere iyi oranda lif içerdiği için kandaki kolesterolü düşürür. Koroner kalp hastalığı riskini azaltan polifenoller ve omega-3 ve omega-6 gibi sağlıklı doymamış yağlar içerdiği ve kuru incir flavonoid bakımından yüksek olduğu için koroner kalp hastalığına karşı koruma sağlar.