CEVİZ

Ceviz metabolizmayı iyileştirir. Vücuda bakır, kalsiyum, demir, selenyum, çinko gibi mineraller sağlar. Büyüme ve gelişme, sindirim ve nükleik asit sentezi gibi metabolik aktivitelere katkıda bulunur. Cevizin faydaları düzenli tüketildiğinde artar ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Ceviz, içerisinde barındırdığı bol miktarda omega 3 yağ asitleri ile kan basıncını azaltarak kalp sağlığını korur. * Ceviz, kalbin en büyük dostudur. Kalp ve damar hastalıklarını tedavi eder. İçerdiği yüksek lif sayesinde sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlar.


 FINDIK

Fındığın besin değeri oldukça yüksektir ve faydaları ise çok çeşitlidir. Ayrıca, linoelik asitler, vitaminler, proteinler, karbonhidratlar ve özellikle amino asitler bakımından zengindir. Fındık, vitamin E, vitamin B6, vitamin B2, folik asit ve lif kaynağıdır. Ayrıca, magnezyum, bakır, potasyum, selenyum ve fosfor gibi mineraller bakımından da zengindir.


ANTEP FISTIĞI

Farklı Vitaminleri Barındıran antep fıstığı A vitamini, C vitamini , E vitamini ve B vitamini vardır. Önemli Mineralleri Vücudunuza Almanızı Sağlar. İyi Bir Antioksidan Kaynağıdır.Kalbe Dosttur. Sindirim Sisteminizi Rahatlatır. Beyne Faydası Olan Bir Kuruyemiştir. Sinir Sistemine Faydalıdır. Kansızlığa Karşı Faydalıdır. Cildi zararlı UV ışınlarına karşı korur. İçerdiği biyotin sayesinde saç dökülmelerini azaltması, saç dökülmesine iyi gelmesi Antep fıstığının faydaları arasındadır.