NAR

Yüksek konsantrasyondaki antioksidanları nedeniyle güçlü bir antienflamatuardır. Vücuttaki iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olabilir ve oksidatif stres ve hasarı önleyebilir. Nar en doğal kalp ilacı olarak bilinir. Kalbi korur, damarları onarır.. Narın içerdiği polifenoller antioksidanlar olarak işlev görmektedir.

ELMA

Zihinsel uyanıklığı artıran elmalar , yağ,sodyum ve kolestrol içermezler. İçinde bulunan besin lifi sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir. Kabızlığı önler. A, C, E ve antioksidan içermesi nedeniyle cildi besler yaşlanmayı geciktirir. B kompleks vitaminleri içermesiyle sinir sistemini korur ve kırmızı kan hücresi üretir. Zengin içeriği ve C vitamini ile pek çok şeye faydaları bulunuyor. Ağaç meyvesi olan elmanın sarı, kırmızı ve yeşil renklerde çeşitleri vardır. A, E, B6, C, K, B1, B2 vitaminleri ve sağlığa olan faydaları saymakla bitmeyen elma kalbe, kan şekerine, beyin ve sinir sistemine, kemik hastalıklarına ve cilde iyi gelir.


AYVA 

Yüksek oranda potasyum içermesi sayesinde kan basıncını (tansiyonu) düşürmede etkili olur. Sindirim sistemini düzenler. Ayvadaki yüksek demir içeriği sayesinde kan hücrelerinin üretimini artırır. Ayvanın içeriğindeki C vitamini ve fitokimyasallar sayesinde bağışıklık sisteminizin güçlenmesine katkı sağlar.

ÜZÜM

Üzüm anti-oksidan ve demir içeriği yüksek bir meyve olması nedeniyle yorgunluğun giderilmesinde etkilidir ve unutkanlığa karşı da koruyucudur. Aynı zamanda üzüm tüketimi C vitamininin etkisini de artırmaktadır. Kan yapıcı özelliği ile üzüm kansızlığa da iyi gelmektedir. Özellikle içerdiği antioksidanlardan biri olan resveratrol, kanser, kalp hastalığı, diyabet gibi kronik hastalıklara karşı koruyucudur. Ayrıca hafızayı geliştirici özelliği vardır. Üzüm bunun dışında kan şekerini dengeler, göz sağlığını destekler,içerdiği minerallerle kemikleri güçlendirir.

ÇİLEK

Çilek içerdiği A ve C vitaminleri ve flavonoidler nedeni ile iyi bir antioksidan kaynağıdır. Antioksidan etkisi özellikle meyveye parlak kırmızı rengini veren antosiyanin adlı bileşenden ve kuersetin pigmentinden kaynaklanır. Bu antioksidan etkisi ile birlikte çeşitli hastalık türlerinin yolunu açan serbest radikallerin artmasını yani oksidatif stresi önler. Bu meyve aynı zamanda bol miktarda kalsiyum, demir, fosfor, potasyum, selenyum, sodyum, manganez, magnezyum ve birçok diğer değerli besin bileşenini içerir. İyi bir folik asit ve mangan kaynağıdır. Yüksek oranda içerdiği lif de çileğin faydaları arasındadır.


ANJELİKA ERİK

Düzenli tüketilmesi halinde kötü kolestrolü düşürmeye yardımcıdır. Metabolizmayı hızlandırarak toksinlerin vücuttan atılmasını hızlandırır. Kan şekerini dengede tutar. İçeriğindeki yüksek lif sayesinde sindirimini düzenlemeye yardımcıdır. doğal bir laksatif olan dihidroksifenil izatini içerir. Antosiyanin ve kuersetin içeriği ile beyinde hücre yıkımını önler.


PORTAKAL

Portakalın içerisinde bulunan vitaminler, mineraller, potasyum, magnezyum, lif, beta karoten sayesinden insan sağlığına birçok faydası vardır. İnsan vücudunun ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineralleri bu şekilde portakaldan alabilir. Alkalize edici özelliği ile sağlıklı bir vücut sağlar. Portakalın içerisindeki C vitamini ve bol su cilt sağlığı için çok yararlıdır.


MANDALİNA

Zengin C vitamini içeriği ve flavonoidler sayesinde bağışıklık sisteminin güçlenmesine katkı sağlıyor. B vitamininden de oldukça zengin olan mandalina vücutta DNA ve RNA oluşumunda görev alarak yeni hücrelerin oluşmasını destekliyor. turunçgillerin baş tacı olan mandalina C vitamini başta olmak üzere içerdiği A, B vitaminleri, kalsiyum, lif, potasyum, demir, fosfor ile tam bir sağlık deposu


LİMON

Limon, yüksek oranda C vitamini içeren doğal bir antibiyotiktir. Soğuk algınlığı, grip gibi hastalıklara karşı vücut direncini artırır ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Başta enfeksiyonlar olmak üzere, yüksek tansiyona, anemi ve astıma karşı koruma sağlar. Limonda bulunan antioksidanlar insan sağlığı açısında oldukça faydalıdır. Pektinden oluşan lif yapısından dolayı sindirimi düzenler ve bağışıklık sisteminin güçlenmesine katkı sağlar.

KUMKUAT

KUMKUAT Kabuğu ve çekirdeği ile birlikte yenebilir. Tatlılara, salatalara ve yemeklere eklenebilir. Reçeli, marmeladı, hatta turşusu dahi yapılabilir. Kumkuat, çok zengin bir C vitamini deposudur. İçerdiği mineraller ile pek çok hastalıktan korur. Aynı zamanda güçlü bir antioksidan olan bu şifalı bitki bağışıklık sistemini güçlendirir, kötü huylu kolesterolü düşürür ve diyabeti dengeler. Kalori miktarı çok düşük olduğundan zayıflamak amacıyla diyet yapanlar için ideal bir atıştırmalıktır.


GREYFURT

Greyfurt, turunçgiller arasında en yüksek C vitaminine sahip acı-tatlı bir kış meyvesidir. Bağışıklık sistemini güçlendirir, kanser gelişimini önler. Kalp sağlığını korur, tansiyonu ve kolesterolü düzenler, insülin direncini azaltır. Kabuklarından elde edilen yağı antibakteriyel ve antiseptik özellikler taşır. Depresyon ve stresin olumsuz etkilerini azaltır. Dahilen kullanıldığında vücudu toksinlerden arındırır. Taze sıkılmış greyfurt suyu ise göz sağlığını, kas-iskelet sistemini korur.

NEKTARİN

Nektarinde bulunan antioksidanlar oldukça etkilidir. Bu antioksidanlar içinde niasin, pantotenik asit, tiamin ve piridoksin bulunur. Makul miktarda magnezyum, folik asit, demir ve K vitamini içeren nektarin, güçlü etkilerini zengin besin değerlerinden alır. Kalp sağlığı, kilo kontrolü ve yüksek tansiyona kadar birçok faydası bulunmaktadır.

ŞEFTALİ

Kalp dostudur.Karaciğer hareketlerini düzenlemeye yardımcıdır. Kanı temizler.Cilde tazelik ve nem kazandırır. Sakinleştirici etkisi ile uykusuzluğu gidermeye yardımcıdır. Vücudun hastalıklara karşı direncini artırır. Şeftalide bulunan ve oldukça mühim bir antioksidan olan klorejenik asit, hücrelere zarar sağlayan radikalleri ortadan kaldırır.